Relacja z V Kongresu Innowacyjnej Gospodarki

Już po raz piąty Krajowa Izba Gospodarcza oraz Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” zorganizowały Kongres Innowacyjnej Gospodarki. Tegoroczna edycja pod hasłem „25+ Sukces wymaga zmian!” odbyła się w dniach 16-17 czerwca w Centrum Konferencyjnym Muranów (znajdującym się w Muzeum Historii Żydów Polskich) w Warszawie.

Podczas I dnia Kongresu odbył się „Okrągły Stół III RP” z udziałem: Kazimierza Marcinkiewicza, Józefa Oleksego, Waldemara Pawlaka, Janusza Steinhoffa. Byli premierzy RP zastanawiali się, czy 10 lat w Unii Europejskiej oraz 25 lat wolnej Polski sprawiły, że awansowaliśmy do bloku zachodniego i nauczyliśmy się kreować rzeczywistość polityczną i reguły gry, które obowiązują w Unii Europejskiej?

Kolejna debata pod nazwą „Okrągły Stół polskiego Biznesu” z udziałem przedstawicieli największych przedsiębiorstw prywatnych, m.in.: Macieja Adamkiewicza (Adamed Pharma S.A.), Marka Cywińskiego (Kapsch Telematic Services), Ryszarda Florka (Fakro Sp. z o.o.) czy Mariusza Gacy (Orange Polska) dotyczyła m.in. wpływu integracji europejskiej na rozwój polskich firm i jej znaczenia dla ich zdolności eksportowych.

Pierwszego dnia odbyło się również spotkanie z prezydentami miast pt. „Okrągły Stół Polskich Metropolii: Kompleksowe wyzwania – innowacyjne miasta”, a specjalny raport „Dojrzałość innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce” przedstawił Kiejstut Żagun z KPMG.

Drugi dzień Kongresu rozpoczęło wystąpienie Gościa Specjalnego Kongresu – Gary’ego Shapiro, Prezesa i Dyrektora Generalnego Stowarzyszenia Elektroniki Użytkowej, oraz Targi Consumer Electronics Association (CES) – największe na świecie targi elektroniki oraz nowych technologii, odbywające się corocznie w styczniu w Las Vegas w Nevadzie, po raz pierwszy organizowane w Polsce. Raport „25+ Jak zapewnić Polsce kolejne 25 lat sukcesu? Od podwykonawcy do kreatora” zaprezentował Ryszard Petru, Prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Jak co roku odbyły się również panele tematyczne: „25+ Digitalizacja świata”, „Energetyka: Polityka Klimatyczno-Energetyczna UE do roku 2030”, „Transport 25+ – innowacyjna kolej”, „Medycyna 25+ – e-medycyna?”. Całość zwieńczyło rozdanie nagród Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, które trafiły do Rafała Brzoski („Innowacyjna osobowość”), zespołu badawczego z Politechniki Krakowskiej w składzie: dr hab. Inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, prof. dr hab. Regina Kijkowska, mgr inż. Dagmara Malina, prof. dr hab. Inż. Zbigniew Wzorek („Innowacyjne rozwiązanie”) oraz firmy DRUTEX S.A. („Innowacyjna firma”).

Kongres zgromadził łącznie około 700 uczestników w Centrum Konferencyjnym Muranów.